
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 863.6 µm |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric | C0G |
| Packaging | Reel |
Stock: 10950
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06279
Ext.Price$0.06279
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06279 | $0.06279 |
| 10 | $0.01937 | $0.19370 |
| 50 | $0.01301 | $0.65050 |
| 100 | $0.01108 | $1.10800 |
| 500 | $0.00788 | $3.94000 |
| 1000 | $0.00690 | $6.90000 |
| 3000 | $0.00544 | $16.32000 |
